Péče o Suffolky
Ovce je stádové zvíře, neměla by proto zůstat sama, pořizujte si vždy minimálně dvě. A jestli pár nebo dvě ovce? To je na rozhodnutí, k čemu je využijete. Pokud plánujete pořídit si ovce na jaře, přes léto je necháte spásat pozemek a na podzim je porazíte, pak je to asi jedno. Pokud ovšem chcete mít ovce trvale, jako my, pak popřemýšlejte, zda budete chtít odchovávat jehňata a tím rozšiřovat početní stav stáda, nebo ne.
My jsme nejprve nevěděli kam budeme směřovat. Berany jsme proto prodaly, Kamerunky také a nechali jsme jen plemeno Suffolk. Jsou velmi klidné, chápavé a práce s nimi je radost. Je dobré mít alespoň 4 a více kusů.
Určí si svou vedoucí, šéfovou, která je hlídá a je velmi ostražitá. Ostatní ji následují a drží se jí po boku.
Sára
Na pastvině celý rok
Ovce nepotřebují žádné náročné ustájení, mohou být na pastvině celý rok. Umístění přístřešku na pastvině je sice dobré, rádi se uschovají před deštěm i sluncem. Jsou venku v létě, v zimě. Naše ovce jsou zdravé, čisté, odolné. Vybudovali jsme jim přístřešek nejprve velmi malý, postupně větší pohodlný pro 5-8 ovcí. Zde mají nádobu na vodu, sůl. V roce 2018 jsme přistavili seník, jelikož seno se stává vzácné. Je lepší když je v suchu a ovce nemají problém s vlhkým senem a problémy se zažíváním.
Jsou to naše holky.
Péče o srst
Péče, kterou ovce vyžadují, není nijak intenzivní, ale musí být pravidelná. Prakticky všechna plemena je nutné pravidelně stříhat. Některá dokonce dvakrát ročně.
Stříhání ovcí jsem přenechala odborníkovi, jelikož po zkušenosti ostříhat Sáru to bylo nejlepší. Po 2 hodinách s ohnutými zády a strachem, že ji střihnu nůžkami, vypadala jako by vyšla od nešikovného kadeřníka.
Od odborníka je to pohodlné, rychlé a bez ohnutých zad. Srst jsme uskladnila v pytlích, vyprala a uložila k dalšímu zpracování. Je velmi měkká, teplá, žlutá.